Na początku 2023 roku w życie weszła unijna dyrektywa Omnibus, która oznacza znaczące zmiany dla sprzedawców i klientów. Na czym polegają i dlaczego warto je znać? Odpowiadamy!
Dyrektywa Omnibus – nowe obowiązki dla sprzedawców
Z założenia dyrektywa Omnibus ma służyć klientom i dawać im możliwość porównania promocyjnej ceny danego produktu z jego najniższą ceną w ciągu ostatnich 30 dni. W ten sposób każdy ma możliwość zweryfikowania oferty, a jednocześnie nie naciąć się na marketingowe sztuczki sprzedawców, którzy niemal każdą promocję reklamują jako okazję nie do przegapienia.
Pierwsze efekty wyglądają bardzo obiecująco. Nowy obowiązek, który dotyczy sprzedawców, spełnia swoją rolę. Dobrym przykładem na to są promocje noworoczne, które wcale nie są tak atrakcyjne, jak się je przedstawia. Okazuje się bowiem, że aktualne, obniżone ceny, są bowiem wyższe nawet o kilkadziesiąt procent od tych sprzed miesiąca.
Minusem dyrektywy Omnibus jest za to wygląd nowych etykiet z cenami w sklepach, które są po prostu przeładowane informacjami. Klientom nie pozostaje zatem nic innego, jak podejść do nich bardzo wnikliwie, aby niczego nie przegapić.
Inne założenia dyrektywy Omnibus
Poza zmianami dotyczącymi promocji dyrektywa Omnibus nakłada nowe obowiązki na sklepy internetowe. Sprzedawcy są zobowiązani podawać adres e-mail i numer telefonu oraz zadbać o szybki i efektywny kontakt z klientem, podawać informacje o sposobie publikacji opinii o produktach oraz informować, czy osoby trzecie, które sprzedają produkty za pośrednictwem danej platformy są przedsiębiorcami. Dyrektywa Omnibus obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku.