Navigation Menu+

Zerowa stawka VAT na żywność – czy zyskamy na tarczy antyinflacyjnej 2.0?

Opublikowano: 2022-01-27, czwartek

1 lutego w życie weszła tarcza antyinflacyjna 2.0, czyli rządowy pakiet zmian, który ma zatrzymać postępujący kryzys i szalejącą inflację. Jednym z najważniejszych założeń nowej tarczy jest zmiana stawki VAT na żywność z 5% na 0%. Czy jednak odczujemy tę zmianę, robiąc codzienne zakupy?

Zerowa stawka VAT na żywność – realna zmiana czy fikcja?

Chociaż w teorii wyzerowanie stawki VAT na żywność zapowiada się na poważną i odczuwalną zmianę, w praktyce raczej nie przyniesie klientom sklepów dużych korzyści. Eksperci zauważają, że niższy VAT może wiązać się z realnymi zmianami w całym łańcuchu dostaw, co z kolei przyniesie kolejne wydatki. Nie można zatem wykluczyć, że obniżka cen żywności wywoła reakcję w postaci podniesienia cen produktów z pozostałych kategorii lub innych działań, które będą wyrównywać sprzedawcom i producentom poniesione straty.

Innym zagrożeniem dla klientów jest możliwe zamrożenie cen. Zerowy podatek docelowo wywołuje  spadek ceny półkowej, a to nie jest opłacalne dla sprzedawców i producentów. W świetle stale rosnących kosztów produkcji i dostawy zamrożenie cen jawi się jako przemyślany ruch wizerunkowy, a przy okazji gwarantuje, że chociaż ceny żywności teraz nie spadną, to jednocześnie nie wzrosną w najbliższej przyszłości. Niemniej dla klientów nie jest to do końca korzystne rozwiązanie.

Obniżka cen w Biedronce, Lidlu, Carrefourze i innych sieciach

Oczywiście na zmiany wprowadzone przez rząd zareagowały już największe sieci sklepów działające w Polsce. W gazetkach promocyjnych Biedronki, Lidla, Carrefoura, Kauflandu, Netto czy Aldi możemy znaleźć informacje o nowych cenach produktów. Zgodnie z oficjalnymi komunikatami, w poszczególnych sieciach obniżone zostały ceny od 1 500 (Netto), przez 3 000 (Lidl, Biedronka), aż do 15 000 (Kaufland) i 18 500 produktów (Carrefour)! Najbliższe miesiące – obniżki wprowadzone w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 obowiązuje do 31 lipca – pokażą, czy zmiany rzeczywiście korzystnie odbiją się na naszych portfelach.

Więcej szczegółów dotyczących nowych cen żywności znajdziecie w gazetkach promocyjnych poszczególnych sieci.

Informator